miercuri, 28 ianuarie 2015

Scriitorul Tudor Opriş, primul istoriograf al revistelor şcolare, nu mai este !

Scriitorul Tudor Opriş, membru al Uniunii Scriitorilor din România (USR), Filiala Bucureşti - Literatura pentru Copii şi Tineret, a murit la vârsta de 88 de ani, în noaptea de joi spre vineri, 23 ianuarie 2015, informeaza USR.
Născut în Bucureşti, pe 26 noiembrie 1926, a urmat studii secundare la Colegiul National "Nicolae Filipescu" de la Mînastirea Dealu şi universitare la Facultatea de Litere din Capitală, unde a fost şef de promoţie. Doctor în filologie "Summa cum laude", a profesat peste 50 de ani în Bucureşti, dintre care peste 40 de ani la colegiile naţionale "Mihai Eminescu" şi "Gheorghe Lazar". Din 1947, a fost membru al Societăţii Scriitorilor Români, iar, din 1974, al Uniunii Scriitorilor din România. A reprezentat 20 de ani secţia literaturii pentru copii şi tineret în biroul de conducere al Uniunii Scriitorilor, potrivit site-ului USR.
Colaborator la diverse reviste literare, ziare şi alte publicaţii, a fost premiat pentru volumele de versuri "Zborul cărăbuşului" (1944) şi "Cântecul Săgetătorului" (1947). A cunoscut încă din liceu aprecierea şi îndrumările lui George Bacovia, Tudor Arghezi, Camil Petrescu, Romulus Vulcănescu, iar în timpul studenţiei, preţuirea şi încrederea profesorilor George Călinescu, Tudor Vianu şi Ovidiu Papadima.
Numele său poate fi găsit pe 60 de volume de versuri, memorialistică, traduceri, critică şi istorie literară, şase ediţii ale unor clasici, peste 88 de antologii ale copiilor şi adolescenţilor talentaţi. Este socotit primul istoriograf al revistelor şcolare (născute la noi în 1834) şi al debutului şcolar al scriitorilor români din 1820 până în anul 2000.
Fertila şi îndelungata sa activitate, începând din anul 1966, de iniţiator al Concursurilor naţionale de creaţie şi presă şcolară, de autor a sute de antologii literare, ca şi aceea de editor a numeroase volume individuale de creaţie literară a elevilor din România, a contribuit la promovarea a numeroşi scriitori şi a multor personalităţi culturale din ţară şi diasporă.
A semnat volumele de versuri: "Minuni ce nu mai sunt minuni", Editura "Ion Creanga", 1963; "Omul cu iubirile", Editura "Albatros", Bucureşti, 1985; "Vis de zidar", Editura "Pro Transilvania", Bucuresti, 1992; "Versuri alese", cu prefaţă de Ovidiu Papadima, „Casa” de Editura "Cristina", Bucuresti, 1993; "Zborul cărăbuşului" (1944/1997), cu prefaţă de acad. Romulus Vulcănescu, Editura "Eolia", Bucureşti, 1997; "Cântecul Săgetătorului" (1947/1997), cu prefaţă de Ovidiu Papadima, Editura "Eolia", Bucuresti, 1997; "Sonetele iubirii eterne", Editura "Univers Ştiinţific", Bucuresti, 2007; "Versuri regăsite", Editura "Univers Ştiinţific", Bucuresti, 2010 si numeroase alte titluri. Printre volumele de memorialistică se numără "Pietre la templul adevărului", Editura "Fiat Lux", Bucureşti, 1995 şi "Întâmplări şi oameni", Editura Aramis, Bucuresti, 2001.

A fost răsplatit cu titlul de profesor fruntaş şi emerit, cu indemnizaţia naţionala de merit, cu medaliile "Spiru Haret", "Ion Pilat" şi "Cultura Militans", precum şi cu Ordinul Naţional pentru Merit în grad de Cavaler pentru activitatea sa deosebită ca profesor, scriitor şi mentor cultural al tinerei generaţii.
Pentru întreaga sa activitate, în decembrie 2014, a primit premiul „Opera Omnia” din partea Filialei Bucureşti - Literatura pentru Copii si Tineret.

Dumnezeu să-l odihnească în pace!

Reforma în evidenţa populaţiei în Maramureş se datorează şi doamnei Mariana Macarie


 Doamna Mariana Macarie îmi este la suflet şi datorită faptului că este sora poetului Dorel Macarie din Cicîrlău, prietenul meu din 1974. Apoi îmi amintesc de invitaţia doamnei Macarie, când am început să scriu în presa locală, la inaugurarea „Casei Căsătoriilor” de pe strada Minerilor din municipiul Baia Mare.
       Vineri 23 ianuarie, Sala mare a Palatului CJ MM a găzduit şedinţa semestrială de instruire şi analiză pe linie de stare civilă şi trimestrială pe linie de evidenţă a persoanelor, unde preşedintele Consiliului Judeţean Maramureş av. Zamfir Ciceu i-a oferit o Diplomă de onoare doamnei director executiv Mariana Macarie, pentru profesionalismul de care dă dovadă în managementul stării civile din judeţ.



                                                                                     Gelu Dragoş

Europe Direct Maramureş. Raportul MCV privind România (2)

Comisia Europeana a publicat astazi, 28 ianuarie 2015, cele doua rapoarte privind progresele inregistrate de Bulgaria si Romania in cadrul Mecanismului de cooperare si verificare. Rapoartele vor fi disponibile in scurt timp la adresa: http://ec.europa.eu/cvm/progress_reports_en.htm

Cele doua comunicate de presa pot fi consultate la adresele: http://europa.eu/rapid/press-release_IP-15-3821_en.htm (pentru Bulgaria) si http://europa.eu/rapid/press-release_IP-15-3822_ro.htm (pentru Romania)

Fisele informative sunt disponibile la adresele: http://europa.eu/rapid/press-release_MEMO-15-3825_en.htm (pentru Bulgaria) si http://europa.eu/rapid/press-release_MEMO-15-3824_ro.htm (pentru Romania)

Declaratia sefului Reprezentantei Comisiei Europene in Romania, dna Angela Filote, in urma publicarii raportului MCV: https://www.youtube.com/watch?v=w7qujBwLiKw

In anexa gasiti si declaratia comisarului european pentru politici regionale, Corina Cretu, dupa publicarea raportului privind progresele inregistrate de Romania în cadrul Mecanismului de Cooperare si Verificare.

Informatiile sunt primite de la Reprezentanta CE in Romania.

Cu stima,
       Margareta CĂPÎLNEAN
       Coordonator Centrul Europe Direct Maramures
        Fundatia CDIMM Maramures - structura gazda
        Bd. Traian 9/16, 430211, Baia Mare
        Program: zilnic, 9.00-16.00
        Tel/ Fax: 0262.224.870, 222.409, 221.380
        Mobil: 0744.620.103
        E-mail: europedirect@cdimm.org, marga@cdimm.org
        Web: http://europedirect.cdimm.org/
        Facebook: http://www.facebook.com/EuropeDirectMaramures


Fotografia zilei - Actriţa Michelle Ferre


Ce trebuie să facă profesorii care au primit 700 ron pentru dezvoltare profesională

Cadrele didactice care au primit suma de 700 de lei pentru dezvoltarea profesionala nu au nevoie de facturi pentru a justifica modul in care au cheltuit banii. 
Ministrul Educatiei, Sorin Cimpeanu, sustine ca profesorii care au primit cei 700 de lei de la Guvern, in timpul campaniei electorale, cu scopul dezvoltarii profesionale, nu trebuie sa dovedeasca prin chitante sau facturi ce cursuri au urmat sau ce produse educationale si-au cumparat.
Profesorii si invatatorii au insa obligatia sa prezinte in scris un Raport justificativ catre conducerile scolilor in care sa precizeze cum au cheltuit banii, dar fara a fi necesar sa ataseze chitante sau facturi.
"Dreptul de a finanta dezvoltarea profesionala este consfintit prin lege. Nu trebuie documente justificative pentru aceste sume, ci doar un raport. Concret si la obiect, nu trebuie chitante sau facturi. De altfel, precizarile sunt publice. Pana in iunie, se vor preda rapoartele finale prin care unitatile scolare vor preciza faptul ca aceste sume au fost utilizate pentru dezvoltarea carierei profesionale, scopul in care au fost acordate", a declarat, luni, corespondentului MEDIAFAX ministrul Educatiei, Mihai Sorin Campeanu.


                                                                 Ana TUDOR

Comunicat de presă senator Sorin Marius Ovidiu BOTA


Reformarea sistemului electoral

Azi, au loc la Cotroceni consultări între preşedintele Klaus Iohannis şi partidele politice pe tema reformei sistemului electoral. Atât PNL, cât şi PSD îşi doresc reformarea sistemului electoral, însă au viziuni diferite.
„PNL are propuneri populiste legate de sistemul electoral. Acum clasa politică trebuie să găsească soluţia optimă privind alegerile electorale, ca mecanism tehnic şi nu ca mod de organizare a campaniei electorale. Acest aspect este subsecvent şi azi poate fi considerat unul populist. Cu siguranţă că şi această problemă trebuie clarificată şi nu atât pentru că generează posibile implicaţii nelalocul lor, ci mai ales pentru a asigura o competiţie electorală corectă, bazată pe programe politice şi nu pe dimensiunea resurselor disponibile”, a declarat senatorul Sorin Bota.

        


Cabinetul senatorului

REZULTATE CONCURSULUI DE MATEMATICĂ "ARHIMEDE" BAIA MARE. ADMINISTRATOR TEST PROF: VASILE SABOU


CONCURSUL  ARHIMEDE. REZULTATE ETAPA  a-I-a 29.11.2014
1
Tănase Cristian Matei
II
Şcoala Gimnazială „Nicolae Iorga”
Şcoala Gimnazială „Nichita Stanescu”
 BAIA MARE, JUD. MARAMUREȘ
30.70
Premiul II
2
Cîrstea Maria
II
Şcoala Gimnazială „Octavian Goga”
Şcoala Gimnazială „Nichita Stanescu”
 BAIA MARE, JUD. MARAMUREȘ
27.90
Premiul III
3
Cîmpean David
II
Şcoala Gimnazială „Octavian Goga”
Şcoala Gimnazială „Nichita Stanescu”
 BAIA MARE, JUD. MARAMUREȘ
25.50
Premiul III
4
Palfi Gabriel
II
Şcoala Gimnazială „Nicolae Iorga”
Şcoala Gimnazială „Nichita Stanescu”
 BAIA MARE, JUD. MARAMUREȘ
21.10
Menţiune
5
Neuschli Otilia
II
Şcoala Gimnazială „Octavian Goga”
Şcoala Gimnazială „Nichita Stanescu”
 BAIA MARE, JUD. MARAMUREȘ
20.50
Menţiune
6
Talpoș Darius
II
Şcoala Gimnazială „Octavian Goga”
Şcoala Gimnazială „Nichita Stanescu”
 BAIA MARE, JUD. MARAMUREȘ
19.50
Menţiune
7
Consuleanu Daniel Gabriel
II
Şcoala Gimnazială „Petre Dulfu”
Şcoala Gimnazială „Nichita Stanescu”
 BAIA MARE, JUD. MARAMUREȘ
16.30

8
Lazar Eduard
II
Şcoala Gimnazială „Octavian Goga”
Şcoala Gimnazială „Nichita Stanescu”
 BAIA MARE, JUD. MARAMUREȘ
13.30

9
Maximciuc Ada
III
Şcoala Gimnazială „Nichita Stanescu”
Şcoala Gimnazială „Nichita Stanescu”
 BAIA MARE, JUD. MARAMUREȘ
31.50
Premiul II
10
Batin Catalin Ioan
III
Scoala Gimnaziala Cicirlau
Şcoala Gimnazială „Nichita Stanescu”
 BAIA MARE, JUD. MARAMUREȘ
27.50
Premiul III
11
Taloș Mihnea
III
Şcoala Gimnazială „Nichita Stanescu”
Şcoala Gimnazială „Nichita Stanescu”
 BAIA MARE, JUD. MARAMUREȘ
27.50
Premiul III
12
Savastru Jesus Gabriel
III
Scoala Gimnaziala Cicirlau
Şcoala Gimnazială „Nichita Stanescu”
 BAIA MARE, JUD. MARAMUREȘ
27.00
Premiul III
13
Toth Pal Nora
III
Şcoala Gimnazială „Nichita Stanescu”
Şcoala Gimnazială „Nichita Stanescu”
 BAIA MARE, JUD. MARAMUREȘ
25.30
Premiul III
14
Tuș Traian
IV
Şcoala Gimnazială „Nichita Stanescu”
Şcoala Gimnazială „Nichita Stanescu”
 BAIA MARE, JUD. MARAMUREȘ
38.00
Premiul I
15
Costin Oana
IV
Şcoala Gimnazială „Nichita Stanescu”
Şcoala Gimnazială „Nichita Stanescu”
 BAIA MARE, JUD. MARAMUREȘ
37.60
Premiul I
16
Biriș Marc
IV
Şcoala Gimnazială „Nichita Stanescu”
Şcoala Gimnazială „Nichita Stanescu”
 BAIA MARE, JUD. MARAMUREȘ
34.50
Premiul II
17
Tataru Andrei
IV
Şcoala Gimnazială „Nichita Stanescu”
Şcoala Gimnazială „Nichita Stanescu”
 BAIA MARE, JUD. MARAMUREȘ
34.00
Premiul II
18
Arduszadan Darius
IV
Şcoala Gimnazială „Nichita Stanescu”
Şcoala Gimnazială „Nichita Stanescu”
 BAIA MARE, JUD. MARAMUREȘ
33.30
Premiul II
19
Nodiș Teodora
IV
Şcoala Gimnazială „Octavian Goga"
Şcoala Gimnazială „Nichita Stanescu”
 BAIA MARE, JUD. MARAMUREȘ
33.00
Premiul II
20
Bărăian Alexia
IV
Şcoala Gimnazială „Nichita Stanescu”
Şcoala Gimnazială „Nichita Stanescu”
 BAIA MARE, JUD. MARAMUREȘ
32.20
Premiul II
21
Sava Rareș
IV
Şcoala Gimnazială „Nichita Stanescu”
Şcoala Gimnazială „Nichita Stanescu”
 BAIA MARE, JUD. MARAMUREȘ
30.30
Premiul II
22
Pop-Săvan Raul
IV
Şcoala Gimnazială „Octavian Goga"
Şcoala Gimnazială „Nichita Stanescu”
 BAIA MARE, JUD. MARAMUREȘ
30.00
Premiul II
23
Cosma Andrei
IV
Şcoala Gimnazială „Nichita Stanescu”
Şcoala Gimnazială „Nichita Stanescu”
 BAIA MARE, JUD. MARAMUREȘ
29.30
Premiul III
24
Fechete Șerban
IV
Şcoala Gimnazială „Nichita Stanescu”
Şcoala Gimnazială „Nichita Stanescu”
 BAIA MARE, JUD. MARAMUREȘ
28.00
Premiul III
25
Ianoș Andreea
IV
Şcoala Gimnazială „Nichita Stanescu”
Şcoala Gimnazială „Nichita Stanescu”
 BAIA MARE, JUD. MARAMUREȘ
25.90
Premiul III
26
Popan Daria
IV
Şcoala Gimnazială „Octavian Goga"
Şcoala Gimnazială „Nichita Stanescu”
 BAIA MARE, JUD. MARAMUREȘ
23.50
Menţiune
27
Oneț Răzvan
IV
Şcoala Gimnazială „Nichita Stanescu”
Şcoala Gimnazială „Nichita Stanescu”
 BAIA MARE, JUD. MARAMUREȘ
22.00
Menţiune
28
Felleg Kristina
IV
Şcoala Gimnazială „Nichita Stanescu”
Şcoala Gimnazială „Nichita Stanescu”
 BAIA MARE, JUD. MARAMUREȘ
20.00
Menţiune
29
Lepeduș Eric
IV
Şcoala Gimnazială „Octavian Goga"
Şcoala Gimnazială „Nichita Stanescu”
 BAIA MARE, JUD. MARAMUREȘ
18.50
Menţiune
30
Cadar Mihai
IV
Şcoala Gimnazială „Nichita Stanescu”
Şcoala Gimnazială „Nichita Stanescu”
 BAIA MARE, JUD. MARAMUREȘ
18.10
Menţiune
31
Firtoș Cristina
IV
Şcoala Gimnazială „Octavian Goga"
Şcoala Gimnazială „Nichita Stanescu”
 BAIA MARE, JUD. MARAMUREȘ
17.50

32
Pop Balaș Luca
IV
Şcoala Gimnazială „Nichita Stanescu”
Şcoala Gimnazială „Nichita Stanescu”
 BAIA MARE, JUD. MARAMUREȘ
17.50

33
Radu Noemi
IV
Şcoala Gimnazială „Nichita Stanescu”
Şcoala Gimnazială „Nichita Stanescu”
 BAIA MARE, JUD. MARAMUREȘ
16.00

34
Zlampareț George
V
C.N. "Gheorghe Șincai"
Şcoala Gimnazială „Nichita Stanescu”
 BAIA MARE, JUD. MARAMUREȘ
35.00
Premiul I
35
Gulin Tudor
V
C.N. "Gheorghe Șincai"
Şcoala Gimnazială „Nichita Stanescu”
 BAIA MARE, JUD. MARAMUREȘ
34.00
Premiul II
36
Iliuță Filip
V
C.N. "Gheorghe Șincai"
Şcoala Gimnazială „Nichita Stanescu”
 BAIA MARE, JUD. MARAMUREȘ
33.00
Premiul II
37
Moge Antonia
V
C.N. "Gheorghe Șincai"
Şcoala Gimnazială „Nichita Stanescu”
 BAIA MARE, JUD. MARAMUREȘ
30.00
Premiul II
38
Dan Izabela
V
C.N. "Gheorghe Șincai"
Şcoala Gimnazială „Nichita Stanescu”
 BAIA MARE, JUD. MARAMUREȘ
28.00
Premiul III
39
Mecea Corina
V
Şcoala Gimnaziala G. Cosbuc
Şcoala Gimnazială „Nichita Stanescu”
 BAIA MARE, JUD. MARAMUREȘ
25.50
Premiul III
40
Suciu Petru
V
LIC. ARTA
Şcoala Gimnazială „Nichita Stanescu”
 BAIA MARE, JUD. MARAMUREȘ
25.00
Premiul III
41
Cosma Carla
V
C.N. "Gheorghe Șincai"
Şcoala Gimnazială „Nichita Stanescu”
 BAIA MARE, JUD. MARAMUREȘ
24.50
Menţiune
42
Gros Andreea
V
Şcoala Gimnazială „Simion Bărnuțiu”
Şcoala Gimnazială „Nichita Stanescu”
 BAIA MARE, JUD. MARAMUREȘ
24.50
Menţiune
43
China Răzvan
V
Şcoala Gimnazială „Vasile Alecsandri”
Şcoala Gimnazială „Nichita Stanescu”
 BAIA MARE, JUD. MARAMUREȘ
23.50
Menţiune
44
Scurtu Ciprian
V
Şcoala Gimnazială „Nichita Stanescu”
Şcoala Gimnazială „Nichita Stanescu”
 BAIA MARE, JUD. MARAMUREȘ
19.50
Menţiune
45
Tătar Carina
V
COL. Transporturi Baia Sprie
Şcoala Gimnazială „Nichita Stanescu”
 BAIA MARE, JUD. MARAMUREȘ
19.50
Menţiune
46
Șeu David
V
Şcoala Gimnaziala G. Cosbuc
Şcoala Gimnazială „Nichita Stanescu”
 BAIA MARE, JUD. MARAMUREȘ
17.50

47
Mureșan Denisa
V
Şcoala Gimnazială „Vasile Alecsandri”
Şcoala Gimnazială „Nichita Stanescu”
 BAIA MARE, JUD. MARAMUREȘ
17.00

48
Sava Rareș
V
C.N. "Gheorghe Șincai"
Şcoala Gimnazială „Nichita Stanescu”
 BAIA MARE, JUD. MARAMUREȘ
17.00

49
Chișu Gloria
V
C.N. "Gheorghe Șincai"
Şcoala Gimnazială „Nichita Stanescu”
 BAIA MARE, JUD. MARAMUREȘ
14.00

50
Rus Ionuț
V
Şcoala Gimnazială „Simion Bărnuțiu”
Şcoala Gimnazială „Nichita Stanescu”
 BAIA MARE, JUD. MARAMUREȘ
13.50

51
Mihuț Mihai
V
Şcoala Gimnazială „Nichita Stanescu”
Şcoala Gimnazială „Nichita Stanescu”
 BAIA MARE, JUD. MARAMUREȘ
12.00

52
Paul Bogdan
V
C.N. "Gheorghe Șincai"
Şcoala Gimnazială „Nichita Stanescu”
 BAIA MARE, JUD. MARAMUREȘ
11.50

53
Darolți Laura
VI
C.N. Vasile Lucaciu
Şcoala Gimnazială „Nichita Stanescu”
 BAIA MARE, JUD. MARAMUREȘ
9.50

54
Ciobanu Alex
VI
C.N. Vasile Lucaciu
Şcoala Gimnazială „Nichita Stanescu”
 BAIA MARE, JUD. MARAMUREȘ
5.50

55
Mociran Eduard
VII
Şcoala Gimnaziala G. Cosbuc
Şcoala Gimnazială „Nichita Stanescu”
 BAIA MARE, JUD. MARAMUREȘ
24.00
Menţiune
56
Moldovan Nicolae
VII
Şcoala Gimnaziala G. Cosbuc
Şcoala Gimnazială „Nichita Stanescu”
 BAIA MARE, JUD. MARAMUREȘ
14.00

57
Matei Bledea Alexandru
VIII
C.N. "Gheorghe Șincai"
Şcoala Gimnazială „Nichita Stanescu”
 BAIA MARE, JUD. MARAMUREȘ
37.00
Premiul I
58
Cosma Teodor
VIII
Şcoala Gimnazială „Nichita Stanescu”
Şcoala Gimnazială „Nichita Stanescu”
 BAIA MARE, JUD. MARAMUREȘ
11.00